Daily Learning Tasks – Thursday 14th January

It has been great to see you trying so hard with your home learning tasks. Keep up this great effort and remember to be resourceful. What can you use at home to help you with your learning? How can you work independently just like you would at school? Do you always need to use the computer?

Summary of tasks

English: Find out about the food eaten in another country. Write a fact file to show what you found out.

Solving Life’s Problems: add together different items from the bakery list below. Write your own word problems using the list.

Topic: How many food types can you think of that are made using potato? Design a menu for a restaurant that only sells food made of potato.

Further details . . .

English

Pick a country and find out about the food that they eat there. How can you be resourceful to complete this?

  • Use the internet (type a sensible search into Google – food eaten in Spain for kids).
  • Find a menu from a take away restaurant.
  • Use a book if you have a suitable one in the house – guide books are great for this.
  • Think about a country you have visited and try to remember the food you ate there.
  • Ask a family member if they know about the food from another country.

Using the information that you found out, create a fact sheet with a bold title, pictures (and captions) and sentences.

These examples might help you:

Solving Life’s Problems

Here is a price list from a bakery.

Have a go at adding some of the items together. Use partitioning and add the pence together first and then the pounds.

Example: Cup Cake £1.50 + Muffin £1.20

50p + 20p = 70p

£1 + £1 = £2

Finally – £2 + 70p = £2.70 (you don’t need the ‘p’ because you’ve already used the £ sign)

Sometimes it might be harder because your pennies go over a pound – like this!

Cup Cake £1.50 + Doughnut 80p

50p + 80p = £1.30

£1 + £1.30 = £2.30

If you have real money at home, you could try solving the problems using coins.

Then, write some word problems using the bakery list.

Example: Mr Faithfull goes to the bakery and buys a large loaf and a jam tart. How much does he spend?

Topic

We will be learning more about potatoes tomorrow. How many food types can you think of that are made using potato? Design a menu for a restaurant that only sells food made of potato. Draw each food. Give each food a price. Record the price using p (for pence) if it’s less than a pound or a £ sign if it is over one pound.