Money Puzzle Answers

How Much Did it Cost?

The answer is £1.80 – the crisps cost 60p and the ice cream costs £1.20

The Puzzling Sweet Shop

Problem One – Rosy could buy:

2 chocko bars (5p + 5p = 10p)

1 lollypop and mini eggs (7p + 3p = 10p)

1 chocko bar, 1 mini egg and a chew (5p + 3p + 2p = 10p)

5 chews (2p + 2p + 2p + 2p + 2p = 10p)

Problem Two

Alice bought 2 mini eggs

James just bought chocko bars

Katie bought a lollypop (7p), mini egg (3p) and 2 chocko bars (5p + 5p)

Henry bought one chocko bar (5p), one mini egg (3), and 6 chews (12p)

or 4 chews (8p), 4 mini egg (12p)